5. a 6. 7. mamy z powodów technicznych ZAMKNIĘTE. Twoje zamówienia będą realizowane w czwartek 7. 7. Dziękujemy za zrozumienie!

Rozcestník

Wynalezienie folii bąbelkowej

Autorem jest Gabriela dnia 27. 4. 2018

Folia bąbelkowa jest materiałem opakowaniowym wyprodukowanym z polietylenu. Dzięki temu, że bąbelki są rozmieszczone równomiernie, folia chroni pakunek przed uszkodzeniem oraz efektywnie zmniejsza nasz stres poprzez wielominutowe pękanie bąbelków.

Ten wynalazek jest dzisiaj prześmiewczo uważany za panaceum na stres.

Za wynalezieniem folii bąbelkowej stoją dwie osoby – amerykański inżynier Alfred Fielding, oraz szwedzki wynalazca Marc Chavannes.

W 1957 roku dostali oni zamówienie od pewnego designera z Nowego Jorku na wyprodukowanie tapety 3D. Pierwsza partia była wyprodukowana ręcznie, ale wymagała dość sporego nakładu pracy. Po sześciu miesiącach ciężkiej pracy i usprawnień technologii produkcji została wybudowana maszyna, która miała produkować foliową tapetę z bąbelkami 3D. Jednak designerowi wynik pracy Fieldinga i Chavannesa się nie podobał a ich wynalazek poszedł w zapomnienie na ponad dwa lata.

Folia bąbelkowa miała służyć jako tapeta 3D.

Po tym czasie Fielding wpadł na pomysł zastosować ich wynalazek do innego celu – jako materiał opakowaniowy zmniejszający uderzenia.

W styczniu 1960 Chavannes i Fielding założyli firmę Sealed Air (czyli „zapieczętowane powietrze”). W tym samym roku otrzymali patent na folię i stała się ona znana w całej Ameryce pod nazwą „bubble wrap”.

Zaczęto masową produkcję i eksport na cały świat. Pierwszym odbiorcą ich produktu była firma IBM.

Marc Chavannes i Alfred Fielding – wynalazcy folii bąbelkowej.

Dzięki Chavannesowi i Fieldingowi dziś możemy używać folii pęcherzykowej, koperty bąbelkowe i woreczki bąbelkowe.

Mało który wynalazek może się pochwalić swoim dniem. Folia bąbelkowa ma swoje święto ruchome, jest to ostatni styczniowy poniedziałek.

Produkty wspomiane w artykułe

Doradzimy Ci

Na Twoje zapytania w godzinach pracy odpowiemy w ciągu 2 godzin. Z opakowaniami posiadamy 10 letnie doświadczenia i podzielimy się nimi z Tobą na blogu.
Przeczytaj nasze rady

Gwarancja zadowolenia

Jeżeli nie będziesz zadowolony z towaru, sami go odbierzemy i zwrócimy Ci pełną cenę.

Rabat przy każdym zamówieniu

Za każde wydane 15zł oferujemy rabat 0,1% aż do wysokości 10%