Rabat dla zarejestrowanych klientów do 10%
Opineo: otrzymaliśmy ocenę 99 ze 100
Materiał wypełniający to taka „poduszka“, którą wkłada się do paczek, aby ochroniła towar podczas transportu. Jak wybrać ten najlepszy do rodzaju towaru oferowanego przez Ciebie, chociaż nie ma między nimi dużej różnicy?
Koszty wypełnienia jednego kartonu wahają się od 0,39 do 3 zł, dlatego nie ma co się dziwić, że wielu przedsiębiorców wybiera według ceny. To pierwsza rzecz, na której łatwo oszczędzić.
Nie daj się jednak zmylić.
Istnieje kolejnych 6 pytań, na które polecamy zwrócić uwagę przez zakupem. Tylko w ten sposób będziesz odpowiednio przygotowany i nie kupisz czegoś w ciemno, co nie będzie odpowiednie:
Jeśli wysyłasz na przykład ubrania, to raczej nie będzie potrzeba używać żadnych wypełnień. Jednak warto przeczytać jak zapakować i wysłać ubrania.
Jeśli jednak wysyłasz delikatne lub ciężkie przedmioty, to taki materiał na pewno będzie potrzebny. W paczkach pełni on dwie funkcje:
Niektóre wypełnienia pełną również funkcję dekoracyjną. Głównie jako opakowanie prezentowe lub luksusowe.
Jeśli na pierwszym miejscu jest ochrona towaru, to nie cena będzie najważniejsza w wyborze materiału, ale raczej możliwości ochronne. Czym cenniejszy towar tym bardziej należy zwracać uwagę na możliwości wypełnień.
Do delikatnych rzeczy sprawdza się folia bąbelkowa lub flo-pak. Wszystkie z nich towar pakują ze wszystkich stron dokładnie i do tego tłumią siłę uderzeń.
Ceną za dobrą ochronę jest to, że zabierają one dużo miejsca na magazynie oraz niezupełnie są oszczędne dla środowiska. Jeśli jednak wysyłasz delikatny towar to innego wyjścia, z dobrym stosunkiem ceny do jakości, nie masz.
Sam na pewno wiesz, że jeśli pracujesz w domu, to raczej nie masz gdzie schować worka z 500 litrów flo-paku. Po prostu zabiera za dużo miejsca.
Warto więc wziąć pod uwagę logistykę magazynową:
Jeśli masz ograniczoną przestrzeń to najlepsze będą wypełnienia papierowe. Na przykład jedno opakowanie papierowego wypełnienia w rolce wypełni tyle paczek, ile 2-3 worki flo-paku. Wszystko zależy od tego jak bardzo zgnieciesz papier.
Jeśli nie możesz sobie pozwolić kupić więcej materiału wypełniającego, będziesz musiał go kupować częściej. A to może kosztować więcej niż myślisz... Od niedawna niektórzy sprzedawcy wprowadzają dopłatę za wysyłkę towaru ponadgabarytowego, którym jest na przykład flo-pak czy rolki folii bąbelkowej.
Pakowanie z jednym materiałem jest przyjemne, z innymi bywa różnie... naszym ulubionym materiałem opakowaniowym jest wypełnienie papierowe (tak, znowu ten papier), dlatego, że nie zajmuje dużo miejsca, nie przeszkadza i da radę oderwać ręcznie tyle, ile potrzeba.
Z drugiej strony pakowanie do folii bąbelkowej albo sypanie flo-paku bez podajnika jest naprawdę ciężkie. Flo-pak się często rozsypuje....
W większości przypadków pracę z wypełniaczami o dużej objętości ułatwi dobrze zaplanowany punkt pakowy i podstawowy odwijacz/podajnik.
Świetnymi pomocnikami są również urządzenia do produkcji wypełnień, jak na przykład urządzenie do dmuchania poduszek powietrznych. Ale szczerze mówiąc – pakujesz 200 paczek dziennie, żeby się opłaciło zamawiać taki sprzęt? Mniejszym firmom to się po prostu nie opłaca.
Poza komfortem pakowania warto wziąć pod uwagę szybkość pakowania. Wpływa to bezpośrednio na ilość pracowników, których potrzebujesz, oraz może mieć to kolosalne znaczenie w trakcie sezonu.
Wejdź w skórę swojego klienta i spróbuj sobie wyobrazić, jak odbierze cię klient, jeśli wyślesz mu towar owinięty w gazetkę z hipermarketu. A co powie na ładny WrapPak? A co powie, jeśli z pudełka wysypie się na niego tysiące małych flo-paków? Przekonaj się sam i zobacz filmik.
Pudełko, które jest większe, niż powinno, wypełnia się o wiele większą ilością wypełniacza, co jest po prostu marnotrawstwem. Nie jest to dobra reklama dla firmy. Według statystyk firmy Dotcom aż 8 z 10 klientów to zdenerwuje.
Warto wziąć pod uwagę co się stanie z opakowaniem po otwarciu paczki przez klienta. Będzie można ponownie użyć opakowania czy wypełnienia? Czy może to po prostu będzie kupa śmieci, którą nie wiadomo gdzie wyrzucić?
Dobrym przykładem jest papier pakowy – wszyscy wiedzą, że segreguje się go do niebieskiego kontenera, co więcej jest kompostowalny i łatwo się recykluje. Ale już taki wypełniacz piankowy Instapak to coś zupełnie innego- nie da się go recyklować i nikt nie wie co właściwie z nim zrobić.
Podobny problem z recyklacją mają flo-pak albo folie bąbelkowe. Chociaż da się je recyklingować, to w praktyce prawie nikt tego nie robi, ponieważ się to po prostu nie opłaca.
Ułatw klientom wybór. Użyj materiał wypełniający, który znają, albo poleć im jak go zutylizować.
Pokazaliśmy, że wybór odpowiedniego wypełnienia do paczki nie jest taki łatwy i potrzeba nad tym trochę pomyśleć, niż by się mogło wydawać.
Wybrane wypełnienie paczki ma wpływ na to, jeśli wysyłany towar przeżyje transport i co klienci będą myśleć o twojej firmie. Również wpływ opakowania na środowisko jest ważnym czynnikiem podczas wyboru, tak samo jak przestrzeń magazynowa, w której będziemy przechowywać opakowania.
Jeśli już wiesz co oczekujesz od materiału wypełniającego to przyda ci się przejrzyste porównanie materiałów wypełniających, które przygotowujemy specjalnie dla naszych klientów. Śledź nasz profil na Facebooku i nie przegap żadne nowości.