Rozcestník

Pusty koszyk
 

Zrób to sam: Pudełka z własnym nadrukiem [INSTRUKCJA]

Autorem jest Tom dnia 6. 8. 2020

Szykujesz edycję limitowaną swoich produktów, zaczynasz swój biznes i potrzebujesz do swoich opakowań nadruk na miarę, ale wysyłasz małe ilości paczek? Poradzimy jak tanio przygotować opakowania z nadrukiem na miarę również w małych ilościach nawet paru sztuk. Czytaj dalej. 

Pudełka z własnym nadrukiem

Jeśli zamawiasz opakowania produkowane na miarę, masz do wyboru wiele różnych kształtów, kolorów i rozmiarów. Czy to będą kartony, koperty czy torebki, wszystkie mają jedną wspólną rzecz, jeśli chodzi o produkcję na zamówienie. A to jest minimalna ilość zamówionych sztuk.

A najczęściej nie jest to mała liczba.

To dlatego, że nadruk jest realizowany przy produkcji opakowania więc w trakcie pracy linii produkcyjnej. Ustawienie maszyn i przygotowanie druku czy wycięć do wycinania kartonów nie jest tanie.

Więc żeby produkcja zamówienia była dla producenta opłacalna a dla klienta cena za sztukę była w granicach rozsądku, zamówienie musi mieć minimalną ilość.

 

Minimalna ilość to dla mnie za dużo. Co wtedy?

Rozwiązanie jest łatwiejsze niż myślisz.

Wystarczy zamówić pieczątkę, która kosztuje maksymalnie paręset złotych. To zależy, jak będzie duża oraz jaki typ pieczątki zamówisz.

Plusem jest to, że za pomocą jednej pieczątki możesz nadrukować nie tylko kartony, ale również papierowe torebki, koperty bąbelkowe, torby pocztowe albo etykiety.

 

Zanim zamówisz pieczątkę 

Produkcja pieczątki to najłatwiejszy z całego procesu. Najpierw jednak wybierz jaki nadruk chcesz mieć na opakowaniu, potem wybierz rozmiar a na końcu wyślij projekt pieczątki producentowi, najczęściej w formacie PDF.

Jeśli jednak nie wiesz, jak zrobić taki projekt samemu, zapytaj się producenta, czy można u niego zamówić również projekt. Najczęściej za dopłatą producenci poradzą z projektem graficznym.

Musisz również zwrócić uwagę na materiał, na który chcesz dawać pieczątki, żeby nie było tak, że po opieczętowaniu tusz się rozmaże. Ogólnie rzecz biorąc materiał powinien:

  1. wchłaniać tusz odpowiednio – nie jest to dokładny termin, ale na materiale, na którym tusz nasiąka zbyt mocno będzie się rozmazywać, a na materiale o minimalnym nasiąkaniu (np. plastik) tusz się nie wchłonie.
  2. być matowy – na błyszczących powierzchniach tusz ma tendencję źle schnąć i rozmazywać się jeszcze przy pieczątkowaniu 
  3. mieć dostateczną gramaturę (grubość) – na bardzo cienkich materiałach, takich jak woreczki papierowe, nadruk nie tylko się rozmaże, ale również przebije na drugą stronę.

Materiał, który zbyt nasiąka albo ma złą strukturę nie będzie dobry do pieczątek – tusz się najczęściej rozmazuje.

Mała grubość materiału to również zły wybór – tak wygląda wynik.

Podczas testowania zauważyliśmy, że na jakość druku ma wpływ również zastosowana technologia pieczątki. To znaczy, że największą pewność, że się nadruk nie rozmaże będziesz mieć przy zastosowaniu zwykłej pieczątki, którą się „moczy” w gąbce nasiąkniętej tuszem.

Pieczątki

Pieczątek bez gąbki z tuszem (po prawej) raczej nie polecamy. Posiadają one tusz o innym składzie, który łatwo się rozmazuje.

Bardziej skomplikowane technologicznie pieczątki bez gąbki na tusz korzystają z tuszu o innym składzie. Z tego powodu drukuje się gorzej na różne materiały a końcowy wynik łatwiej się rozmazuje. Zawsze możesz się upewnić, czy dana technologie pieczątki będzie dla Ciebie odpowiednia.

Wystarczy producentowi wysłać kawałek materiału, na którym chcesz odbijać i poprosić o test różnych pieczątek. 

Czas na pieczątki 

Również samo pieczątkowanie ma swoje prawa. Podczas pisania tego artykułu wypróbowaliśmy parę materiałów, na które dawaliśmy pieczątki przy różnej sile i różnym czasie. 

A ogólnie rzecz biorąc można powiedzieć, że czym mniej, tym więcej. Czyli pieczątkę przyłóż mniejszą lub średnią siłą na 1 – 2 sekundy.

Najlepiej wyszło słabe lub średnie przyciśnięcie na krótki czas. Mocne przyciśnięcie najczęściej powodowało rozmazanie.

Sprawdź, czy materiał nie jest zgięty, również w środku. Może to powodować zły nadruk – papierowy worek z nierównym nadrukiem

Reguły: 

  1. pieczątkuj na równej powierzchni i uważaj na zgięcia – czysty stół i równa powierzchnia to podstawa. Ale uwaga na niektóre materiały, takie jak torebki papierowe mogą mieć w środku różne zagięcia czy nierówności, które przy pierwszym nadruku mogą być niewidoczne.
  2. średnia lub mała siła jest lepsza – czym większy nacisk, tym więcej tuszu się dostanie na powierzchnię a w ten sposób jest większa szansa na to, że nadruk się rozmaże.
  3. czas nacisku lepiej krótszy niż dłuższy – na ilości tuszu na nadrukowanej powierzchni ma wpływ również czas nacisku pieczątki. Tutaj również lepiej mniej niż więcej.
  4. wszystko dokładnie sprawdź – każda powierzchnia, chociaż podobna, może inaczej działać z tuszem. Dlatego warto przetestować różną siłę nacisku, czas nacisku oraz czas schnięcia.

 

Przetestowane za Ciebie

Do testu dołączyliśmy wszystkie produkty, które można nadrukować. Niektóre miały falstart, inne poradziły sobie świetnie. Które to są i u których będziesz mieć pewność, że nadruk się uda?

Koperta bąbelkowa. Przejrzeć ofertę kopert bąbelkowych >>>

Koperta bąbelkowa z nadrukiem

Torebki doypack. Przejrzeć ofertę torebek doypack  >>>

Doypack z nadrukiem

Torebka papierowa. Przejrzeć ofertę torebek papierowych >>> 

Torba papierowa z nadrukiem

Pudełko kartonowe. Przejrzeć ofertę pudełek kartonowych >>>

pudełko z nadrukiem

Pudełko fasonowe. Przejrzeć ofertę pudełek fasonowych >>>

białe pudełko z nadrukiem

Koperta papierowa. Przejrzeć ofertę kopert papierowych >>> 

koperta listowa z nadrukiem

Woreczki papierowe. Przejrzeć ofertę woreczków papierowych >>> 

Woreczki papierowe z nadrukiem

Widać, że wynik zawsze zależy od przeprowadzonych testów i wprawy oraz cierpliwości, ale summa summarum możesz oszczędzić niemałe pieniądze. A przede wszystkim w ten sposób możesz nadrukować na przykład tylko parę pudełek na prezenty na Święta dla swoich partnerów handlowych albo oznaczyć edycję limitowaną swoich produktów.

 

Produkty wspomiane w artykułe