Rabat dla zarejestrowanych klientów do 10%
Opineo: otrzymaliśmy ocenę 99 ze 100
Parlament Europejski przegłosował zakaz jednorazowych naczyń plastikowych. Rozporządzenie muszą jeszcze przyjąć kraje członkowskie, ale wygląda na to, że w 2021 roku słomki, sztućce i inne naczynia z plastiku skończą na śmietniku historii.
Już teraz dostajemy informacje od firm, które nie chcą być zaskoczone zakazem i zastąpić plastikowe naczynia już teraz. Jeśli Twoja firma jest jedną z tych, albo zakaz dotyczy również Ciebie, MAMY DOBRE WIADOMOŚCI: już teraz rozszerzyliśmy nasz asortyment o ekologicznych opakowań o rozkładalne naczynia.
“Także wystarczy zastąpić plastikowy talerz talerzem, który się rozkłada?“
To wcale nie takie łatwe. Na przykład: jeśli kubek wyprodukowany z materiału z kukurydzy wyrzucimy do żółtego opakowania na plastiki, to na linii recyklingowej może stanowić wielki problem, nawet całkowicie zatrzymać proces recyklingu.
Dlatego zebraliśmy najczęstsze pytania jeśli chodzi o naczynia ekologiczne, które warto znać przed ich zakupieniem:
Najczęściej z resztek trzciny cukrowej lub skrobi roślinnej pozyskanej z kukurydzy, ziemniaków czy soi. Czasami również używa się liście bambusa, źdźbła pszenicy, drewno czy papier.
Jeśli myślisz, że „jednorazowy“ i „ekologiczny“ nie idą w parze, to w całości rozumiemy. Złotym prawem oszczędzania środowiska to używanie rzeczy wielokrotnie przed ich wyrzuceniem. Z drugiej strony jednak to proces produkcji jest najgorszy.
Jednak dla niektórych firm czy wydarzeń publicznych nie ma innego wyjścia, a jednorazowe naczynia, które się rozłożą, są drugim najlepszym możliwym rozwiązaniem. Dlatego nie uważamy, że stwierdzenie „jednorazowe naczynia ekologiczne” to oksymoron.
Zaletą rozkładalnego plastiku jest to, że jest wyprodukowany z odnawialnego źródła, które nie może się wyczerpać, jak ropa. W niektórych przypadkach (trzcina cukrowa) to resztki z produkcji, które były przeznaczone do spalenia. W ten sposób dostają drugie życie.
Kolejną zaletą jest to, że rozkładają się w środowisku – a chociażby butelka PET będzie leżeć gdzieś w lesie ponad 100 lat. Taki kubek z kukurydzy o wiele której – przy dobrych warunkach w kompostowniku rozłoży się do dwóch miesięcy!
Tak jak każdy inny zaczynający produkt, tak i ekologiczne naczynia są droższe niż klasyczne plastikowe. Po pierwsze – produkcja dopiero startuje i jest w fazie testów, dostawców materiału jest mało, infrastruktura jeszcze nie jest tak rozwinięta jak w przemyśle naftowym w ciągu jego 150 letniej historii.
Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się zaoferować ekologiczne naczynia. Wierzymy, że znajdą się klienci, a czym więcej ich będzie, to i cena zacznie spadać. Na pewno nie bez znaczenia będzie przygotowywany zakaz jednorazowych plastików.
Dla dzisiejszych pionierów dobrą wiadomością jest to, że według badań Grapentine Company aż 59% badanych jest chętnych zapłacić więcej za kompostowalne opakowania.
Wybieraj produkty tylko od sprawdzonych dostawców, którzy są w stanie potwierdzić pochodzenie produktu i przedłożyć odpowiednie certyfikaty. My oferujemy produkty amerykańskiej marki Eco-products, która opakowania dla gastronomii produkuje już 29 lat.
Dlaczego ta firma? Są blisko od nas. Jeden z oddziałów mają w Brnie, także ich produkty nie musimy sprowadzać z daleka. Już i tak mają długą drogę za sobą.
Inne marki ekologicznych naczyń to Vegware lub seria ecoecho od Duni. Jednak nie polecamy chińskich producentów. Ich pochodzenie nie jest jasne.
U nas kupisz naczynia ekologiczne, które posiadają europejski certyfikat kompostowalności EN 13432 i amerykański ASTM 6868.
Bagassa to materiał zbytkowy, który pozostał po trzcinie cukrowej. To typowy przykład upcyklacji – czyli użycie czegoś, oznaczonego za odpad, do produkcji innej, użytecznej rzeczy. Bagassa jest nieprzezroczysta, najczęściej beżowa lub biała i przyjemna w dotyku.
Bagassa jest produkowana z trzciny cukrowej (Saccharum officinarum) – wieloletniej ogromnej trawy, która rośnie łatwo nawet bez nawożenia i podlewania. Jedynie potrzebuje temperatury powyżej 30 °C, więc hodowana jest tylko w regionach tropikalnych.
Trzcina cukrowa jest hodowana dla cukru, który stanowi nawet 20% jej objętości. Jak z niej produkuje się bagassa? Cukrownie tłoczą sok z rośliny, z której potem produkuje się cukier. To, co z niej zostanie, to właśnie bagassa. Wcześniej się ją po prostu spalało, aż pojawiła się możliwość użycia odpadu do czegoś użytecznego.
Bagassę się miażdży, czyści wodą a na koniec stłacza do płatków na zasadzie ręcznie produkowanego papieru. Z płatków potem produkuje się różne opakowania dla gastronomii i jednorazowe naczynia.
Po lewej stronie trzcina cukrowa, pośrodku bagassa a po prawej produkt końcowy.
Prawie cokolwiek, co ma być nieprzezroczyste i ma wytrzymać temperaturę – na przykład menu boxy albo bio talerze.
Tak, bagassa jest odporna na temperaturę tak samo jak papier. Chociaż bardzo gorące jedzenie może spowodować, że materiał straci swoją sztywność, ale i tak jest to jeden z najlepszych materiałów, który wytrzyma wysokie temperatury. Maksymalna temperatura nie jest podana.
Nie, bagassę można przez krótki czas ogrzewać w mikrofalówce. Wysokie temperatury w piekarniku trwają zbyt długo i są zbyt wysokie, dlatego jedzenie lepiej przenieść do pojemnika odpowiedniego do pieczenia w piekarniku.
Tak, opakowania z trzciny cukrowej można wkładać do lodówki i zamrażarki. Polecamy jednak przechowywanie w tych warunkach nie dłużej niż 24 godziny. Po dłuższym czasie materiał zacznie nasiąkać i straci swoją sztywność.
W ograniczonym czasie – tak, ale po mniej więcej 12-24 godzinach (w zależności od typu jedzenia) materiał zacznie nasiąkać i mięknąć.
Nie, bagassę można jedynie kompostować. Naturalny obieg zamknie się w ten sposób, że materiał się rozłoży i zwróci do środowiska to, co z niego wziął.
Produkty z trzciny cukrowej są w pełni kompostowalne w przemysłowych kompostownikach i rozłożą się w ciągu 45-60 dni w zależności na temperaturze i wilgotności w których przebiega rozkład.
Jeśli chcesz kompostować bagassę w domowych warunkach zasypując ją ziemią albo wyrzucając do środowiska, to rozkład będzie przebiegać wolniej – miesiące lub nawet lata. Dobrą wiadomością jest to, że materiał ten nie zawiera żadnych toksycznych substancji, które by mogły przedostać się do ziemi.
Nie, nie polecamy kompostować bagassę w domowych warunkach. Nasze produkty posiadają certyfikaty do kompostowania przemysłowego.
Trzcina cukrowa rozkłada się najszybciej w wilgotnym, ciepłym i napowietrzonym środowisku, gdzie jest dużo bakterii ziemnych. Tam jej najlepiej. Tylko przemysłowe kompostowniki posiadają są w stanie takie warunki spełnić.
Bagassę powinno się wyrzucać do brązowego pojemnika na biośmieci, dlatego, że tylko w ten sposób dostanie się do przemysłowych kompostowników. Jeśli w Twojej okolicy nie znajduje się taki, to nie będzie błędem wyrzucenie opakowania do opadu zmieszanego.
Nie, chociaż bagassa może przypominać papier, to nie powinna skończyć w niebieskim pojemniku na papier. Najlepiej będzie wyrzucając ją do brązowego pojemnika na biośmieci.
PLA (polilaktyd lub polikwas mlekowy– polylactic acid) to bioplastik, który jest wyprodukowany z roślin. Ciężko uwierzyć, ale trzymany w rękach właściwie nie można go odróżnić od zwykłego plastiku z ropy – jest przezroczysty, sprężysty, odporny i elastyczny.
W przeciwieństwie do plastików z ropy ma trzy główne zalety:
Nie będziemy się zagłębiać w jego strukturę chemiczną. Dla ułatwienia: żeby skrobia kukurydziana została zamieniona na bioplastik PLA jest najpierw poddawana wysokiej temperaturze, dzięki której zostanie usunięta glukoza. Glukozę następnie fermentuje się na kwas mlekowy, który się zbiera i polimeruje do postaci polilaktydu PLA.
Brzmi skomplikowanie? To prawda. Jednak wciąż produkcja PLA zużywa nawet 65% mniej energii niż plastiki z ropy.
Właściwie wszystko, co ma być przezroczyste i nie wystawiane na wysokie temperatury. U nas na przykład znajdziesz miski na sałatki i wieczka, kubki na zupę, kubki na kawę lub słomki.
Nie, przez mikrofale PLA może się odkształcać, może zacząć przesiąkać lub nawet może się zapalić. Podawana maksymalna temperatura to 45 °C. Ulepszona wersja tego materiału nazywana CPLA, z którego są na przykład sztućce, wytrzyma o wiele więcej – 93 °C. Jednak również ich nie można wkładać do mikrofalówki.
Nie, PLA nie nadaje się do pieczenia w piekarniku. Podawana maksymalna temperatura to 45 °C.
Tak, ale...PLA da radę temperaturze -20°C lub nawet -25 °C. Przy tak niskiej temperaturze materiał zacznie krzepnąć i może łatwo się złamać. Ale za to nadaje się do lodówki – z tą da sobie radę.
Tak. Dwa tygodnie trzymaliśmy w kubku na kawę wodę i sprawdzaliśmy efekty. Po tygodnie trochę przesiąkała na dnie kubka.
Nie, bioplastik można jedynie kompostować. Naturalny obieg zamknie się w ten sposób, że materiał się rozłoży i zwróci do środowiska to, co z niego wziął.
Według testów i certyfikatów rozkład trwa 45-90 dni. Najszybciej się rozkłada w wilgotnym, ciepłym i napowietrzonym środowisku z dostatkiem glebowych bakterii i grzybów. Takie warunki spełnia tylko przemysłowy komposter.
Jeśli chcesz kompostować PLA w domowych warunkach zasypując ją ziemią albo wyrzucając do środowiska, to rozkład będzie przebiegać wolniej – miesiące lub nawet lata.
Nie, nie polecamy kompostować PLA w domowych warunkach. Nie rozłoży się tak łatwo i szybko jak w przemysłowym komposterze, dlatego, że w domowych kompostach nie ma dostarczającej temperatury. To jednak nie znaczy, że PLA się nigdy nie rozłoży, jednak będzie to trwać o wiele dłużej.
Sprawdź znak recyklingu ♻. Znajduje się najczęściej na dnie produktu i składa się z numeru i skrótu:
Do którego pojemnika na śmieci wyrzucać PLA?
PLA powinno się wyrzucać do brązowego pojemnika na biośmieci, dlatego, że tylko w ten sposób dostanie się do przemysłowych kompostowników. Jeśli w Twojej okolicy nie znajduje się taki, to nie będzie błędem wyrzucenie opakowania do opadu zmieszanego
Nie, produkty z PLA są bezpieczne dla ludzi z alergią na kukurydzę. Alergen kukurydziany jest niszczony w czasie produkcji PLA.
Jeśli chcesz, żeby Twoi klienci mogli zjeść czy wziąć na wynos jedzenie z czystą świadomością, to już dzisiaj masz wielki wybór zamienników plastiku. Niektóre materiały nadają się do ciepłych potraw (bagassa), inne do zimnych (PLA). Produkcja niektórych jest innowacyjna (bagassa), innych zaś trudna (PLA). Tak czy siak są lepsze niż produkty z ropy.
Jakikolwiek materiał wybierzesz, wszystkie powinny skończyć tam, gdzie powinny: w przemysłowym kompostowniku, który szybko zamknie cykl życia materiału.
Co powinniśmy wynieść z tego artykułu?
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Napisz nam. Chętnie listę uzupełnimy. W ten sposób pomożesz innym szukającym odpowiedzi. Dziękujemy.